Szkaplerz – dar Matki Bożej

Słowo „szkaplerz” oznacza z łac. szatę okrywającą plecy i piersi. Szkaplerz karmelitański składa się z dwóch prostokątnych kawałków brązowego sukna z naszytymi wyobrażeniami Matki Bożej na jednej części oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa na drugiej. Połączone są one ze sobą tasiemkami tak, że jedna część znajduje się z przodu, a druga z tyłu klatki piersiowej. Szkaplerz jest noszony również w postaci medalika.

Szkaplerz jest sakramentalium, czyli znakiem widzialnym i świętym ustanowionym przez Kościół, dzięki któremu można osiągnąć duchowe dobra doczesne i przeszłe. Nabożeństwo szkaplerzne należy do najstarszych i najpopularniejszych w Kościele. Według Tradycji Matka Boża objawiła się 16 lipca 1251 r. św. Szymonowi Stockowi, przełożonemu generalnemu zakonu karmelitów. Powiedziała wtedy: „przyjmij najmilszy synu szkaplerz swego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania.”

Szkaplerz - medalikNależy pamiętać, że szkaplerz jako dar Boży owocuje łaskami tylko wtedy, gdy przyjmowany jest świadomie i prowadzimy nasze życie drogą Ewangelii. Nie należy traktować go jako amuletu, gdyż tylko w połączeniu z życiem modlitwy i sakramentami świętymi daje on wielkie owoce duchowe. Do przywilejów szkaplerza świętego należy przywilej sobotni – polega on na obietnicy Maryi wybawienia z czyśćca w pierwszą sobotę miesiąca tych, którzy nosili szkaplerz pobożnie, zachowali czystość według stanu i odmawiali modlitwę brewiarzową o Matce Bożej lub wskazaną przez kapłana do codziennego odmawiania (np. „Pod Twoją obronę”). Szkaplerz nakładany jest przez księdza karmelitę lub proboszcza parafii.

Czy ten tekst jest pomocny?
Oczekuje on na przetłumaczenie na język hiszpański

hiszpanski-tlumaczeniaRozpoczęliśmy akcję tłumaczenia na język hiszpański najbardziej potrzebnych tekstów i poradników pierwszej pomocy dla osób duchowo udręczonych. Wcześniej udało się przetłumaczyć na język niemiecki, angielski i rosyjski!

Zobacz efekt wcześniejszych prac i wesprzyj nasz nowy projekt! Ofiaruj dowolną kwotę na ten cel. Każda złotówka się liczy!

Zobacz, jak nas wesprzeć?