„The Rite”- uczciwe podejście do istnienia diabła

Anthony Hopkins (The Rite/materiał prasowy)Niedoścignionym ideałem pozostaje „Egzorcysta” Williama Friedkina, ale również film „The Rite” (Rytuał) Mikaela Håfströma uznać można za uczciwą próbę przedstawienia problemu „istnienia diabła” – uważa „L’Osservatore Romano”. Recenzent watykańskiego dziennika Gaetano Vallini przyznaje, że mimo „nieuchronnych stereotypów i wybaczalnych niekonsekwencji” film szwedzkiego reżysera jest „wystarczająco wiarygodny”.

Filmy „Udręczeni” i „A Haunting in Connecticut”

Film "Udręczeni" (tytuł angielski "The haunting in Connecticut") to jeden z przykładów tego, jak fantazja scenarzysty i reżysera potrafi zafałszować fakty. Proszę się nie sugerować wprowadzeniem do filmu, które informuje, że jest on oparty na rzeczywistych wydarzeniach. Między tym, co "oparte na faktach" a rzeczywistością jest rozbieżność nie do pogodzenia.

Szatan w filmie „Pasja”

Film Mela Gibsona "Pasja" był już omawiany pod wieloma aspektami. Chciałbym i ja dorzucić cegiełkę do tego gmachu interpretacji, ponieważ zaś zajmuję się demonologią biblijną, temat podjętej przeze mnie refleksji dotyczył będzie postaci Szatana, który pojawia się w "Pasji" wielokrotnie, urastając do rangi jednego z najważniejszych bohaterów (po Jezusie i Maryi).

„Egzorcyzmy Emily Rose”

„Pracujcie nad swoim zbawieniem swym, z lękiem i trwogą”

                                                                                                        Filip.II.12

Film obejrzałem. Historia poruszająca, a tym bardziej poruszająca, że w sumie nie zamknięta. Czy rzeczywiście mamy do czynienia ze świętą, która dobrowolnie przyjęła na siebie brzemię nieludzkiego cierpienia? Czy rzeczywiście więziła w sobie aż sześć demonów, w tym tego największego, żeby pokazać innym ludziom, że zło jest prawdziwie osobowe?

„Znaki” Shyamalana

ImageMyli się ten, kto uważa inwazję UFO za główny temat filmu „Znaki”. To raczej obraz psychologicznej i duchowej walki, która toczy się w samych bohaterach. Brak zatem epatowania scenami walki z dziwnymi kreaturami, jak w „Dniu Niepodległości” i „Marsjanie atakują”, nie ma cudacznych broni i laserów, prawie żadnych efektów specjalnych, nawet sami kosmici pojawiają się sporadycznie.

„Egzorcysta” W. Friedkina

Image „Egzorcysta” (1973) to film przerażający. Przedstawia historią opętania dwunastoletniej dziewczynki z Gergetown (Linda Blair). Historia ma swój początek w „zabawie” spirytystyczną tabliczką oui-ja. Wkró†ce potem Regan zaczyna się dziwnie zachowywać, posiada niezwykłą siłę i potrafi lewitować. Towarzyszą temu dziwne zjawiska – hałasy czy przesuwanie się mebli w pokoju. Dziewczynka staje sie coraz bardziej agresywna, dochodzi do tego, że wypchnięciem przez okno zabija człowieka.

„The Addiction” Abla Ferrary

Image Reżyser tego filmu – Abel Ferrara z pochodzenia Włoch i Irlandczyk urodził się w USA w Bronksie. To miejsce oraz katolickie wychowanie wywarły piętno na wszystkie jego filmy. W najgłośniejszym z nich, „Złym Poruczniku” (1992 ), główny bohater grany przez Harvey Keitel’a mówi – ” Mam – k…a – szczęście, że jestem katolikiem…”. Zarówno w tym filmie, jak i w „Nałogu” pojawia się ten sam motyw – motyw nawrócenia i bezgranicznej łaski odkupienia.

„Harry Angel” Alana Parkera

Image Tworcą filmu jest z pochodzenia Irlandczyk Alan Parker znany między innymi z takich filmów jak „Ptasiek”(1984) i ” The Wall” z muzyką Pink Floyd (1982). „Harry Angel ” to niepokojąca historia detektywa Harry Angel’a (wspaniała rola Mickey Rourke), który w wyniku swojego śledztwa zleconego przez Louis Cypher’a (tajemniczą postać graną przez De Niro) trafia do Nowego Orleanu gdzie poznaje świat czarnej magii, okultyzmu i satanizmu. Wokoł niego dzieją się niezrozumiałe zjawiska a nawet morderstwa, ktorych jest świadkiem. Harry coraz bardziej wikła się w ten dziwne, demoniczne sprawy i nabiera przekonania, że jego śledztwo ma jakieś drugie nieznane mu dno, o którym wie tylko jego tajemniczy zleceniodawca. Zaczyna przypuszczać, że tak naprawde to poszukuje on samego siebie…