Jeszcze, co nieco, o proroctwach Nostradamusa

A LINVICTISSIME, TRES-PUISSANT, ET tres-chresten Henry Roy de France secind; 

Michel Nostradamus son tres humble, tres-obeissant serui-teur&subject, victoire&felicité.

Konsekwencji w  wieszczeniu przyszłości królowi przez Nostradamusa dopatrzyć się nie sposób.

Pora zatem na wspomniane tło historyczne.

 

Latem 1559 r., na ulicach Paryża odbywały się liczne huczne imprezy i uroczystości, które dwór francuski urządzał dla uczczenia podwójnego ślubu członków rodziny królewskiej, a mianowicie córki króla Henryka II Valois, Elżbiety, z Filipem II hiszpańskim z dynastii Burbonów oraz siostry tegoż  Henryka II, Małgorzaty, z księciem Savoy. Między innymi, na ulicy Świętego Antoniego(rue St. Antoine) w dniu 1 lipca 1559 r. odbywał się turniej rycerski, w którym udział brał właśnie król Henryk II. Mający duże obycie w tego rodzaju turniejowych szrankach, król awansował do finałowej potyczki, w której zmierzył się z Gabrielem Delogres, hrabią de Montgomery. Pierwsze starcie nie przyniosło rozstrzygnięcia, czyli żaden z rywalizujących nie zdołał drugiego zrzucić z konia. Król, kierowany urażoną ambicją, zażądał jeszcze jednej próby, na którą przystał jego przeciwnik. Podczas drugiego starcia kopia hrabiego złamała się tak niefortunnie, iż jedna z drzazg trafiła w otwór przyłbicy królewskiego hełmu, przeszyła czaszkę ponad prawym okiem i wbiła się w mózg.

Przez dziesięć dni król nie odzyskał przytomności i w rezultacie doznanych obrażeń zmarł. Tyle wynika z dostępnych dokumentów źródłowych na temat tamtych historycznych wydarzeń. Ale czy to o nich właśnie mówi przytoczony na wstępie czterowiersz autorstwa Nostradamusa? Spróbujmy, za Jamesem Randim, autorem książki Nostradamus bez maski, przeanalizować podobieństwo przepowiedni i opisanych w skrócie wydarzeń.

Zadanie jest o tyle łatwiejsze, że skoro bezpośrednio po śmierci króla Henryka II, jako aksjomat przyjęto, iż czterowiersz jest 100-procentowo trafionym proroctwem odnoszącym się do tejże śmierci, nie było potrzeby dokonywania w jego treści żadnych przeróbek ani wielopiętrowych nadinterpretacji. Nie trzeba więc czterowiersza mozolnie odwirowywać z tego rodzaju zanieczyszczeń i zafałszowań, które są rzeczą nagminną w przypadku innych przepowiedni Nostradamusa. W tym przypadku, w zupełności wystarczy, aby treść każdej z linijek skonfrontować ze znanym już nam przebiegiem wydarzeń.

Oto pierwsza linijka czterowiersza:  

Młody lew starego lwa zwycięży,

Różnica wieku miedzy królem Henrykiem II a hrabią de Montgomery, wynosiła zaledwie kilka lat. Henryk II w chwili śmierci miał ukończone 41 lat, więc na pewno nie była to różnica, która uzasadniała by istnienie pomiędzy nimi relacji określanej jako młody i stary. No i jeszcze jest tu lew. Symbolem królów Francji były lilie, zaś w świecie fauny ich odpowiednikiem był walczący kogut. Nigdy nie posługiwali się oni symbolem lwa, który w Europie symbolizował przede wszystkim monarchię angielską oraz hiszpańską.

Teraz druga linijka:

Na polu walki w pojedynczym starciu.

Walka turniejowa to nie było pojedyncze starcie, ale cykle pojedynków toczonych w długotrwałych, z  reguły całodziennych, zawodach. Turnieje nie służyły do staczania prawdziwych walk, a każde draśnięcie powodujące krwawienie, uważane było za grube faux pas i naruszenie reguł.

Strony: Pierwsza | ← Wcześniej | 1 |2 | 3 | Dalej → | Ostatnia