Jeszcze, co nieco, o proroctwach Nostradamusa

Trzecia brzmi:

Rozłupie mu oczy w klatce ze złota,

Zwolennicy i wyznawcy prawdziwości owej przepowiedni natychmiast zaczęli wskazywać, że przyłbica króla Henryka II była pozłacana, a nawet wykonana z litego złota. Niestety, przegląd arsenałów średniowiecznych, wskazuje, iż nie wykuwano ze złota żadnej części pancerza czy też zbroi, z jednego zasadniczego powodu: złoto jest metalem do tego celu zbyt miękkim. I, dodajmy, zbyt ciężkim. Z obu powodów zupełnie niepraktycznym do tego celu. Toteż było z reguły używane do zdobienia ubiorów ceremonialnych i paradnych. No i te rozłupane oczy. Rana została zadana nad okiem i nie uszkodziła żadnego z nich.

Pozostała nam ostatnia linijka:

Gdy dwie floty jedną , wtedy w mękach skona.

Floty , nawet jednej, a co dopiero dwóch na turnieju z pewnością nie było.

Pasuje tylko ostatnie pół ostatniej linijki. Ale ono pasuje do rodzaju wielu śmierci w tamtych, i nie tylko w tamtych, czasach.

Wykazane wyżej różnice pomiędzy treścią zawartą w proroctwie, a opisem  faktów, poznanym z zapisów w dokumentacji historycznej,  są daleko idące. Można nawet zaryzykować tezę, iż zbyt daleko, aby przyjąć, iż występuje w tym konkretnym przypadku sugerowana zgodność. Nie należy się jednak zbyt szybko zniechęcać, okazuje się bowiem, że istnieje alternatywna interpretacja. Cytowany wcześniej James Randi zaproponował bowiem  inne wydarzenie historyczne z tamtych czasów, które daleko bardziej jest zgodne z wizją Nostradamusa.

Otóż po drugiej stronie kanału La Manche , wówczas 44 letni król angielski Henryk VIII, którego symbolem był bez wątpienia lew, uwięził, z powodów rywalizacji motywowanej względami religijnymi, Sir Thomasa Morea ( Tomasza Morusa), wówczas człowieka prawie sześćdziesięcio-letniego. Różnica wieku pomiędzy wymienionymi bohaterami naszej opowieści wynosiła 15 lat. Uwięził go, a jakże, w złotej klatce, bo w królewskiej Tower of London. Natomiast w walce tej starły się dwie floty, czyli Kościół rzymsko-katolicki, który reprezentował właśnie Sir Thomas More, oraz stronnictwo króla Henryka VIII, który ogłosił się właśnie głową Kościoła Anglikańskiego, dokonując schizmy od papieskiego tronu. 

A Sir Thomas More nie zechciał uznać króla Henryka VIII za głowę owego schizmatyckiego Kościoła. I z tego powodu sam oddał za taką postawę głowę. Ścięto go bowiem w 1535 roku, w wyniku procesu nadzwyczaj farsowego, nawet jak na ówczesne standardy.

 I właśnie okoliczności  śmierci Sir Thomasa Morea są znacznie bardziej zgodne z treścią  analizowanej przepowiedni.  Były one dosyć powszechnie znane, gdyż wywołały potężny wstrząs, zwłaszcza na katolickich dworach ówczesnej Europy, a w szczególności Francji. Rzecz w tym, że wydarzyły się dwadzieścia lat przed napisaniem przez Nostradamusa inkryminowanego czterowiersza. No i głupio wyszło, bo co to za proroctwo o wydarzeniu , które stało się dwadzieścia lat wcześniej.

Strony: Pierwsza | ← Wcześniej | 1 | 2 |3 | Ostatnia