„Rozpoznać sektę” M. Pytlak

Lepszej książki o sektach dotychczas w Polsce nie wydano… Tak przynajmniej twierdzi wydawca 🙂 Podaje dalej:

Autorem tej znakomitej książki jest pracujący w naszym ośrodku prawnik, Marcin Pytlak. Marcin jest osobą szczególną, nie tylko świetnym fachowcem w poradnictwie prawnym wobec ofiar sekt (można chyba powiedzieć, że specjalizuje się w sytuacjach bez wyjścia), ale również ma wyjątkową osobowość i wnosi do naszego zespołu niezliczoną ilość zapału, energii i radości.

Pisząc tę książkę postawił przed sobą zadanie ogromnie wymagające i trudne, lecz wywiązał się z niego znakomicie. Dlaczego tak zachwalam tę książkę?

Jeśli myślisz, że tak mocno zachęcam Cię do lektury tej książki tylko dlatego, że napisał ją mój przyjaciel i najlepszy prawnik jakiego znam, to jesteś w poważnym błędzie. Nie zaryzykowałbym Twojego zaufania, gdyby ta książka naprawdę nie była warta takiej oceny.

Co więc sprawia, że nazwałem ją najlepszą książką o sektach wydaną w Polsce?

Odnajdziesz w niej kompleksowe omówienie problemu sekt na czterech płaszczyznach. Pierwszy rozdział dotyczy teologii sekt, czyli doktryn. Rozdział drugi jest poświęcony socjologii sekt, czyli ich egzystowaniu w społeczeństwie. Trzeci zajmuje się psychologią sekt, czyli metodom werbunku, uzależniania i wpływu na wyznawców. Czwarty zaś rozdział omawia aspekty prawne funkcjonowania sekt, czyli to, w czym Marcin się szczególnie specjalizuje.Trzeba przyznać, że Pan Marcin Pytlak podjął się ambitnego i niełatwego dzieła napisania monografii o charakterze interdyscyplinarnym, na podstawie materiałów z zakresu wszystkich nauk religiologicznych; z podjętego zamiaru wywiązał się doskonale, tworząc syntezę całej, można powiedzieć, współczesnej polskojęzycznej wiedzy na ten temat (…)

Jestem przekonany, że mimo dość dużej ilości opracowań dotyczących konkretnych sekt, mało jest takich, które podejmują się właśnie wieloaspektowego, w sensie naukowym, ujęcia zjawiska; praca Pana Pytlaka niewątpliwie takie kryteria spełnia.

dr Ireneusz S. Ledwoń OFM
Instytut Teologii Fundamentalnej KUL

Dlatego z całym przekonaniem zachęcam: Jeśli zamierzasz w życiu przeczytać tylko jedną książkę o sektach – niech to będzie ta książka! Jeśli chcesz wiedzieć o sektach naprawdę sporo, a nie masz ochoty czytać 20-30 książek, to jest właśnie książka dla Ciebie.


Nasze intencje modlitewne: