„Śledztwo w sprawie Szatana” Tossati/Amorth/Posacki

Książka „Śledztwo w sprawie Szatana” to zbiór rozmów przeprowadzonych z ludźmi, którzy w róznych okolicznościach zeknęli się z osobowym złem. Centralnym bohaterem ksiązki jest ks. Gabriele Amorth, egzorcysta rzymski i szef światowego stowarzyszenia osób zjamujących się posługą uwalniającą.  Dziennikarz przeprowadzający wywiad nie unikna trudnych i „nienowoczesnych”  pytań o takie kwestie, jak czary, uroki, przekleństwo. Zadaje konkretne pytania o to, czym jest i jak się objawia wpływ szatana na ludzi. Odpowiedzi autora „Wyznań egzorcysty” oparte są na jego własnym doświadczeniu egzorcystycznym, na przykładach wziętych z codziennej posługi duszpasterskiej. Dzięki temu rozmowa odchodzi od teologicznej, akademickiej dysputy; jest żywa i wciągająca. Wywiad z ks. Amorthem można nazwać suplementem do jego wcześniejszych publikacji.

W książce znajdziemy także wywiad ze znanym psychiatrą włoskim prof. Simone Morabito. Naukowiec przedstawia problematykę opętań z punktu widzenia wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka. Opisuje przypadki klinicznego postępowania z ludźmi opętanymi i stosunek lekarzy do tego typu stanów. Morabito dowodzi przy tym, że nauka wobec zniewoleń demonicznych jest bezradna. Przytacza przy tym także te przypadki opętań, z którymi przyszło mu się zetknać w ciągu trzydziestu lat pracy w szpitalu psychiatrycznym.

Pozostałe dwa wywiady przeprowadzone zostały z Massiomo Introvigne, badaczem sekt i satanizmu, oraz Rolando Luchettą, kontrowersyjnym jasnowidzem i uzdrowicielem. Druga z tych rozmówopatrzona jest bezcennymi przypisami o. Posackiego, które wskazują na okultystyczne aspekty działania jasnowidza. O. Posacki jest także autorem wstepu do książki – ciekawego i wnikliwego wprowadzenia w tematykę „Śledztwa w sprawie Szatana”. Dzięki przypisom i wprowadzeniu ksiązka zyskuje wartość teologiczną.

Dla kogo ta książka? – Dla każdego, kogo zaciekawiła seria książek o. Amortha „Wyznania egzorcysty”, ale też dla wszystkich tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o demonologii i problematyce opętań. Publikacja przydatna będzie także tym, których zajmuje problematyką sekt oraz relacjami teologia-psychiatria wobec demonoicznych opętań.

Fragmenty publikacji:

1) O. Posacki: Wprowadzenie do wydanie polskiego: czytaj…

2) Rozmowa z ks. Amorthem: fragment 1  2  3  4  5  6  7  8

Zobacz także w naszej Czytelni.


Nasze intencje modlitewne: