Przyjęcie do Rycerstwa
Art. 17 Kto chce być członkiem Rycerstwa, winien wypełnić przesłany przez Centralę kwestionariusz, następnie po zapoznaniu się ze Statutem, zgłosić pisemnie wolę przynależenia do Rycerstwa i chęć wypełniania zobowiązań zawartych w niniejszym Statucie.
Art. 18 Z zasady nie przyjmuje się do Rycerstwa tych, którzy już należą do innych ruchów apostolskich, grup modlitewnych, czy różnych wspólnot kościelnych, z praktycznego powodu braku potem sił i czasu do właściwego wykonywania zobowiązań rycerskich. Gdy zgłaszający się kandydat, przynależąc do innego ruchu apostolskiego, okazuje jednak dobrą wolę do przyjęcia i wykonywania obowiązków Rycerza, o jego przyjęciu zadecyduje Animator Generalny Rycerstwa.
Art. 19 Nie przyjmuje się do Rycerstwa osób niezrównoważonych, chorych psychicznie i tych, którzy nie chcą zrezygnować z różnych nałogów i zniewoleń (por. art. 5).
Art. 20 W czasie swojej próby kandydat powinien uczęszczać na zebrania miesięczne Zastępu Rycerzy, znajdującego się na terenie Parafii, lub dojeżdżać do pobliskiej miejscowości, w której on istnieje. Kandydat winien zaprenumerować dwumiesięcznik Któż jak Bóg oraz podjąć się prostego apostolstwa rozprowadzania w swojej miejscowości przynajmniej 10 egzemplarzy wspomnianego pisma.
Art. 21 Przyjęcie do Rycerstwa dokonuje się, zgodnie z rytmem, z zasady raz do roku, 15-go sierpnia, po uprzednim uczestniczeniu kandydatów w Dniu Skupienia, zorganizowanego w przededniu uroczystości Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, w którym to dniu Rycerstwo otrzymało zatwierdzenie w 1994 roku. Po złożeniu przyrzeczenia Rycerz otrzymuje legitymację i zostaje wpisany do Księgi Rycerstwa.
a) W poszczególnych przypadkach przyjęcie do Rycerstwa może dokonać się w Centrali Rycerstwa lub w Parafii kandydata. Decyduje o tym Animator Generalny.
Art. 22 Przed przyjęciem, kandydat na Rycerza, odbywszy próbę, pisze podanie o przyjęcie do Rycerstwa zaznaczając, iż z pomocą Bożą i wstawiennictwem św. Michała Archanioła, chce przynależeć do Rycerstwa i wypełniać wymogi Statutu. Animator Generalny wyznacza datę i miejsce przyjęcia.
a) Każdy Rycerz winien przynależeć do któregoś z istniejących już Zastępów Rycerskich. Gdy w jego parafii nie istnieje jeszcze formalnie utworzony zastęp, to przynależy on do zastępu najbliższego terytorialnie. Przynależność tą wyznacza Animator Generalny w dniu przyjęcia kandydata do Rycerstwa. Nowy Rycerz winien aktywnie uczestniczyć wżyciu swego Zastępu i przy wsparciu tegoż Zastępu podjąć wysiłek zdobycia nowych członków do Rycerstwa i utworzenia z nich odrębnego Zastępu w swojej parafii.
b) Jeśli dotychczasowy Rycerz chce przejść na Członka Wspomagającego, winien uzyskać pozytywną opinię swego Zastępu. Członkowie lokalnego Zastępu opiniują o nim w tajnym głosowaniu. Animator przesyła opinię Zastępu do Centrali Rycerstwa.