Rycerstwo św. Michała Archanioła

 
Organizacja

Art. 23 Ruch apostolski Rycerstwa Św. Michała Archanioła jest kierowany przez Zgromadzenie Św. Michała Archanioła. Przełożony Generalny wyznacza jednego z kapłanów Zgromadzenia na Animatora Generalnego. Kadencja Animatora Generalnego trwa trzy lata i może być wielokrotnie ponawiana.

Art. 24 Do obowiązków Animatora Generalnego należy kierowanie Rycerstwem według wskazań niniejszego Statutu, przyjmowanie nowych członków, odwiedzanie istniejących i zakładanie nowych Zastępów Rycerskich, przewodniczenie dorocznym Zjazdom Animatorów, organizowanie Dni Skupienia, rekolekcji, spotkań, pisanie listów okólnych, itp.

Art. 25 Animator Generalny organizuje Sekretariat Rycerstwa i jest odpowiedzialny za prowadzenie Księgi Kandydatów, Księgi Rycerzy, Księgi Członków Wspomagających Rycerstwo, Księgi złożonych ofiar i wydatków oraz Księgi Zmarłych Rycerzy i Członków Wspomagających.
Pod koniec każdego roku kalendarzowego składa sprawozdanie Przełożonemu Generalnemu z działalności Rycerstwa.

Art. 26 Centrala Rycerstwa posiada swoją siedzibę przy Domu Generalnym Zgromadzenia Św. Michała Archanioła: ul. Piłsudskiego 250. 05-261 Marki.

Art. 27 Każdy Zastęp Rycerzy wybiera, na okres trzech lat, swego lokalnego Animatora, którego zatwierdza Animator Generalny. Animator lokalny może być ponownie i wielokrotnie wybierany. Animator lokalny Zastępu Rycerzy przewodniczy w ewentualnej cotygodniowej modlitwie chóru uwielbienia i w miesięcznych spotkaniach Zastępu. Podejmuje wraz z Rycerzami Zastępu różne inicjatywy apostolskie. Jest łącznikiem Zastępu z Centralą Rycerstwa, organizuje kolportaż dwumiesięcznika Któż jak Bóg i innych materiałów dotyczących czci Królowej Aniołów, św. Michała Archanioła i Aniołów Stróżów. Wspomagają go w tym Rycerze lokalnego Zastępu. Prowadzi sam albo wyznacza któremuś z Rycerzy prowadzenie Kroniki Zastępu Rycerskiego. Przygotowuje na piśmie na roczny Zjazd Animatorów sprawozdanie o stanie i działalności swego Zastępu. Zawiadamia Centralę Rycerstwa o śmierci Rycerza swego Zastępu, przesyłając równocześnie krótką charakterystykę jego osoby. Prosi Rycerzy ze swego Zastępu, by za zmarłego ofiarowali jedną część różańca i komunię świętą.

Art. 28 Centrala Rycerstwa skierowuje odpowiednią prośbę do ks. Proboszcza, by osobiście podjął się zadania duchowego Opiekuna miejscowego Zastępu Rycerzy, lub wyznaczył do tego celu innego Kapłana. Opiekun duchowy sprawuje ogólną pieczę nad życiem duchowym i apostolstwem lokalnego Zastępu Rycerzy. Niech Zastępy Rycerskie, podejmując specyficzną formę apostolstwa pod kierunkiem i kontrolą Księdza Opiekuna, organizują seminaria, konferencje i nabożeństwa związane z charyzmatem Ruchu.
a) Animatorzy przynajmniej trzech Zastępów Rycerskich z tej samej diecezji tworzą Diecezjalną Radę Rycerstwa, na czele której stoi wybrany przez nich i spośród nich na 3-!etnią kadencję Przewodniczący, zwany Animatorem Diecezjalnym Rycerstwa. Jego kadencja może być wielokrotnie ponawiana. Każdorazowy wybór wymaga zatwierdzenia Animatora Generalnego Rycerstwa. Animator Diecezjalny pełni swą funkcję do końca kadencji także wtedy, gdy w międzyczasie przestanie pełnić obowiązki animatora lokalnego swego Zastępu.
b) Zadaniem Animatora Diecezjalnego i Rady jest troska o właściwy rozwój istniejących w danej diecezji Zastępów. Animator Diecezjalny kontaktuje się z Diecezjalnym koordynatorem stowarzyszeń i ruchów apostolskich i reprezentuje Rycerstwo na zjazdach diecezjalnych Ruchów. Nadto prowadzi on Kronikę Rady Rycerstwa i przesyła do Centrali roczne sprawozdanie z działalności Rady Diecezjalnej. Animator Diecezjalny przynajmniej raz na sześć miesięcy zwołuje posiedzenie Diecezjalnej Rady Rycerstwa. Podczas posiedzeń rozpatruje sprawy bieżące poszczególnych Zastępów i Rycerzy. Rada Diecezjalna podejmuje decyzje wyłącznie w obrębie Statutu Rycerstwa.
c) Każdy Rycerz odnosi się z szacunkiem i oddaniem do Ojca Świętego, Biskupów, kapłanów i do wszystkich ich zarządzeń. W razie potrzeby winien stawać w ich obronie. Postawa pokory i posłuszeństwa Bogu i Kościołowi jest wyróżniającą cechą każdego Rycerza.

Art. 29 Animator i Rycerze lokalnego Zastępu Rycerskiego winni współpracować z duszpasterzami swoich wspólnot parafialnych oraz na ich prośbę i pod kierunkiem Opiekuna mają z ochotą podejmować różne działania apostolskie, współpracując z innymi ruchami apostolskimi, działającymi w Parafii lub w sąsiednich wspólnotach parafialnych, dla dobra wspólnoty lokalnej i Kościoła powszechnego.

Art. 30  Każdy Rycerz uznaje otrzymaną w swojej wspólnocie parafialnej formację za podstawową i korzysta ze środków zbawczych, które administruje ks. Proboszcz i inni właściwi Duszpasterze. Formacja ta ma go prowadzić do coraz pełniejszego i doskonalszego realizowania przymierza chrzcielnego. Formacja, którą ofiaruje Rycerstwo ma wspomagać formację parafialną i uzupełniać ją przez:

  • zastanawianie się jak dotychczas korzystało się z otrzymywanej formacji parafialnej
  • pogłębienie postawy apostolskiej i odpowiedzialności za Kościół
  • wspieranie Kościoła charyzmatem rycerskim
  • zachętę do codziennego czytania Pisma świętego i pogłębiania wiedzy religijnej
  • docenianie świętych Sakramentów, zwłaszcza Eucharystii i Pokuty
  • czytanie polecanych przez Centralę książek z dziedziny angelologii, prenumerowanie dwumiesięcznika Któż jak Bóg
  • uczestniczenie w tzw. Dniach Skupienia, rocznych rekolekcjach rycerskich
  • aktywne uczestniczenie w życiu własnego Zastępu Rycerskiego
  • podjęcie prac apostolskich na terenie parafii, wskazanych przez ks. Proboszcza


Nasze intencje modlitewne: