Konferencja sekty.net w Poznaniu 14 maja 2005 r.

W dniu 14 maja odbyła się w Poznaniu konferencja zorganizowana przez miejscowy Dominikański Ośrodek Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach oraz miesięcznik "W drodze". Temat:  Powrót magii? Nauka i religia wobec magii, okultyzmu i spirytyzmu. Na konferencję składały się prelekcje oraz warsztaty tematyczne. Wśród prelegentów znajdowali się o. Aleksander Posacki SI,  Piotr Jordan Śliwiński … Więcej…

Wychodzenie z sekty satanicznej

Bodźcem wstępowania do sekt satanicznych może być fascynacja okultyzmem i przebywanie w środowiskach ezoterycznych. Niejednokrotnie motywem jest przekonanie, że zaprzedając się diabłu, można osiągnąć różne materialne korzyści. Przyczyną zejścia na drogę satanizmu jest zwątpienie w potęgę dobra i skłonienie się ku złu, które stwarza pozory atrakcyjności i błyskotliwości. Nierzadko przyczyną jest zagubienie i niedowartościowanie, zranienie psychicznie lub po prostu nuda.

Główne odłamy satanizmu

Wbrew obiegowym opiniom, wyznawcy Szatana nie skupiają się w jednym środowisku, ale dzielą się na wiele nurtów. Wyodrębnić można pięć głównych odłamów satanizmu: lucyferystyczny, subkulturowy, ideologiczny, okultystyczny i wampiryczny. Klasyfikacja powstała w oparciu o nasz tekst zawarty w "Posłańcu Serca Jezusowego".

Kulty sataniczne w ocenie Kościoła

Działanie szatana polega zwykle na nakłanianiu nas do grzechu, który jest zawinionym przez człowieka zagubieniem wolności. Sobór Watykański II tak naświetla tę sytuację: Człowiek bowiem, wglądając w swoje serce dostrzega, że jest skłonny także do złego i pogrążony w wielorakim złu, które nie może pochodzić od dobrego Stwórcy. Wzbraniając się często uznać Boga za swój … Więcej…

Współczesne kulty sataniczne

Z pewnością możemy powiedzieć, że objawy kultu demonów istniały już w starożytności. Nie chodzi tu o wiarę w szatana jako taką, ale o różne praktyki magiczne i okultystyczne, które wdzierały się do Narodu Wybranego od ludów pogańskich. Stary testament piętnuje szczególnie wróżbiarstwo i spirytyzm (zwany także nekromancją), za które według Prawa groziła śmierć przez ukamienowanie.( Wj 22,17; Kpł 19,31; 20,27; Pwt 18,9-12).