„Szatan: mit czy rzeczywistość?”

Sposoby działania

     Działanie szatana obejmuje dwa stopnie: zwyczajne kuszenie poprzez sugestię oraz oddziaływanie na wyobraźnię i pamięć, a także wpływ przymuszajacy, psychiczny lub fizyczny, stanowiący nadzwyczajny sposób jego działania. Ten nadzwyczajny sposób jest stosowany przez niego względem dwóch rodzajów osób: tych, które oddały mu się przez grzech lub na zasadzie paktu oraz tych, które zagrażają jego władzy.

     Szatan odczuwa wielką ulgę, gdy może przebywać w człowieku, a także radość, że może nim manipulować jak kukiełką. Wypędzony, stara się powrócić do swego „domu”.

     Sposób działania szatana wydaje się być oczywisty. Postępuje on na zasadzie sugestii typu psychologicznego, analogicznych do tych, które jedni ludzie wywierają na innych, bezpośrednio lub za pośrednictwem środków przekazu masowego. Ponieważ jednak jest on bytem duchowym, jego działanie przypomina raczej telepatię. Łatwiej przenika umysły ofiar niż ma to miejsce w przypadku oddziaływania jednego człowieka na drugiego.

     Początkowo uważano, że wpływ szatana powoduje rozdwojenie jaźni. Jednakże ostatnie obserwacje wskazują wyraźnie, że tam, gdzie szatan sprawuje w pełni swą władzę, świadomość człowieka jest zaciemniona, a nie rozdwojona. Człowiek znajduje się jakby w stanie śpiączki.

    

Typologia wpływów szatana

     Don Gabriel Amorth, sporządził sześciopunktową klasyfikację wpływu szatana:

* Opętanie diabelskie – na przykładzie ewangelicznego młodego epileptyka znad jeziora Genezaret, którego szatan popychał ku samobójstwu.

* Nękania diabelskie – wyrażające się w formie kłopotów ze zdrowiem, sprawami materialnymi, uczuciami.

* Obsesje – obsesyjne myśli (w sensie współczesnym), połączone z koszmarami sennymi i próbami samobójstwa.

* Zainfekowanie przez szatana przedmiotów, domów czy też zwierząt (częściej domowych – bezpośredni wpływ na znienawidzonego człowieka, niż leśnych).

* Uzależnienie i podporządkowanie – stan osób, które oddały się szatanowi, podpisując z nim pakt i stały się jego niewolnikami.

* Działania zewnętrzne – ciosy i nękanie przez szatana.

     Z grubsza biorąc można w sensie logicznym rozróżnić zawładnięcie lub zainfekowanie przez szatana, jeśli chodzi o psychikę, ciało lub przedmioty (jako nośniki działań szatana). Ów wpływ może być moralny (pokusy) lub fizyczny – np. nękanie (dużo rzadsze).

     Przyczyny zdominowania człowieka przez szatana są bardzo różne. Do najważniejszych należą:

* Dobrowolne pakty z szatanem, niekiedy pieczętowane tatuażem lub innymi znakami włącznie z samookaleczeniem.

* Nierozważne kontakty: magia, spirytyzm, różne praktyki Wschodu, które mogą doprowadzić do opętania.

* Alienujące wydanie się na łup grzechu.

* Zemsta lub prześladowanie przez szatana ludzi sprawiedliwych, gdy Bóg dopuszcza taką próbę.