Dusze cierpiące w czyśćcu
Największym darem jaki możemy ofiarować duszom w czyśćcu cierpiącym jest odpust zupełny w ich intencji.
Największym darem jaki możemy ofiarować duszom w czyśćcu cierpiącym jest odpust zupełny w ich intencji.
Nauka św. Proboszcza z Ars Jana Vianney’a o pomocy duszom czyśćcowym i o ich cierpieniach: „Bardzo bolesne i przejmujące jest położenie naszych rodziców, krewnych, znajomych, jeżeli zeszli z tego świata nie uczyniwszy zadosyć sprawiedliwości Bożej. Skazani bowiem zostali do tego strasznego więzienia, które się czyśćcem nazywa, i tam zostawać będą dopóty, dopóki długów swoich całkowicie nie spłacą.”
Odpust jest darowaniem wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Może go uzyskać wierny, odpowiednio przygotowany – po wypełnieniu pewnych określonych warunków – przy pomocy Kościoła, który jako służebnica odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynienia Chrystusa i Świętych. Odpustami są czynności wiernych, w wielu wypadkach łączące się z jakimś miejscem (np. kościołem) lub z rzeczą (np. różańcem).
Nowe wydanie, poszerzone o dodatkowe modlitwy i Oficjum za zmarłych. Książka mówi o odpustach, a także o doktrynie kościoła – przeszłej, teraźniejszej i zawsze obowiązującej – wskazując jak nauki te można zastosować w intencji dusz czyśćcowych. Uwzględniono w niej modlitwy i sposobności, dzięki którym można zyskać odpust zupełny i ofiarować go za tych, których … Więcej…
W Piśmie Świętym słowo „czyściec” nie pada ani razu, brak też ścisłego jego opisu, podobnie zresztą nie ma przedstawionego nieba czy piekła. Niemniej jednak Biblia wielokrotnie mówi o takim stanie duszy po śmierci, kiedy ta nie trafia od razu do nieba, ale znajduje się w stanie pokuty za wyrządzone zło. Wedle religii katolickiej czyściec nie jest miejscem, lecz procesem oczyszczania duszy z konsekwencji grzechów. Nauka ta opiera się na następujących fragmentach Biblii.