Wiara i mistyka a demonologia i okultyzm – Sesje wykładowo-modlitewne o. Posackiego

Wiara i mistyka a demonologia i okultyzm – Sesje wykładowo-modlitewne w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy

Przeżywany w Kościele katolickim Rok Wiary daje nam okazję nie tylko do tego, abyśmy mogli umocnić naszą wiarę poprzez jej publiczne wyznanie, ale także, a może przede wszystkim byśmy potrafili osadzić ją na mocnych fundamentach obiektywnej wiedzy i doświadczenia chrześcijańskiego. Temu celowi poświęcone będą tegoroczne sesje wykładowo-modlitewne, prowadzone przez ks. dr. hab. Aleksandra Posackiego w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy (ul. Świętej Puszczy 6).

Ksiądz Profesor zaprasza liderów grup modlitewnych, psychologów i lekarzy, nauczycieli i katechetów, osoby zakonne i kapłanów oraz wszystkich chętnych – osoby pragnące spotkać się, by rozważać problematykę zjawisk nadprzyrodzonych w życiu codziennym oraz celem uporządkowania tematu, doprecyzowania pojęć z tą problematyką związanych, abyśmy mogli cieszyć się naszą wiarą i jej rozumnym bogactwem, bronić jej pośród pomieszania pojęć, znaleźć argumenty dla siebie i innych. „Chodzi o to, byśmy mówili jednym językiem i rozumieli język innych – uzasadnia Ksiądz Aleksander zasadność tych spotkań – abyśmy mogli się poznać, współpracować, konsolidować siły ducha i umysłu, jednoczyć ludzi o podobnym sposobie myślenia, którzy często w swoich środowiskach czują się osamotnieni… Znajdziemy czas na modliwę, medytację, refleksję w ciszy, spacer po lesie, odpoczynek… Będzie także możliwość zadawania pytań i rozmów indywidualnych”.

Rozpoczynamy pierwsze Sesje już w miesiącu wrześniu (20-22.09 oraz 27-29.09) i będziemy kontynuować w kolejne weekendy następnych miesięcy obecnego roku. Jeśli nasza inicjatywa spotka się z uznaniem słuchaczy, będzie kontynuowana w następnym roku kalendarzowym. Osoby mieszkające w Częstochowie i w okolicy Olsztyna mogą uczestniczyć w spotkaniach w systemie dojazdowym. Pozostałym uczestnikom tych Sesji proponujemy nocleg w komfortowych pokojach naszego Ośrodka z możliwością skorzystania z całodziennego wyżywienia już sprawdzonej, bardzo dobrej zakonnej kuchni. Początek każdej Sesji w piątek o godz. 19.00 – kolacją w braterskiej gromadzie, zakończenie w niedzielę obiadową agapą. Zgłoszenia przyjmuje Sekretariat Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy na adres pocztowy: 42-256 Olsztyn, ul. Świętej Puszczy 6 lub telefonicznie na nr 34 328-50-98 i tel./fax 34-328-54-30 oraz drogą elektroniczną: puszcza@niedziela.pl. Z tej okazji można odwiedzić naszą stronę internetową www.swietapuszcza.pl celem zapoznania się z bardziej szczegółowym programem proponowanych sesji oraz z innymi propozycjami naszego Ośrodka. Oto propozycja programu sesji:

Wrzesień 2013

20-22.09 – Współczesny człowiek wierzący będzie mistykiem lub straci wiarę (K. Rahner)?
Wiara a mistyka, mistyka prawdziwa i fałszywa, charyzmaty i mediumizm – kryteria rozróżnienia.

27-29.09 – Psychologia a demonologia – spór czy możliwe porozumienie?
Problemy pogranicza, pomiędzy antropologią a teologią, pomiędzy duchowością a psychologią, terapia a egzorcyzm, noc ciemna a depresja, itp.

Październik 2013

4-6.10 – Rozeznanie duchowe, walka duchowa, zagrożenia duchowe
W tradycji Kościoła i współcześnie, teoria i praktyka. Zagrożenia duchowe – definicje i klasyfikacje.

25-27.10 – Życie po śmierci – wizja chrześcijańska i jej współczesne negacje
Eschatologia chrześcijańska i jej współczesne, modne reinterpretacje (m.in., reinkarnacja, obciążenia pokoleniowe, wizja prawosławna, błędy Moodiego, Kubler Ross, Hellingera). Jak przygotować do śmierci siebie i bliskich, jak modlić się za zmarłych? Czyściec a Piekło.

Listopad 2013

8-10.11 – Jak być szczęśliwym, ale na drodze Zbawienia. Wiara i psychologiczne terapie.
Współczesne terapie alternatywne – Hellinger i inni – w ocenie naukowej i chrześcijańskiej. „Myślenie pozytywne” i jego formy chrześcijańskie oraz niechrześcijańskie.

29.11-1.12 – Odrzucenie, zranienie, przebaczenie – uzdrowienie wewnętrzne Duchowe i psychologiczne drogi wyjścia w świetle współczesnej teologii Miłosierdzia (W. Kasper).

Grudzień 2013

20-22.12 – Antropologia Przebóstwienia – modlitwa serca i jej znaczenie
Duchowe praktyki chrześcijańskiego Wschodu, hesychazm, współczesne spory o znaczenie medytacji.

* * *

Ks. dr hab. Aleksander Posacki SJ – filozof, teolog, znawca historii mistyki, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu, wykładowca akademicki, publicysta. Autor wielu książek (m.in. „Okultyzm, magia, demonologia”, „Niebezpieczeństwa okultyzmu”, „Egzorcyzmy, opętanie, demony”, „Spiritismus – was unterscheidet ihn von Parapsychologie und Magie”), artykułów naukowych i haseł encyklopedycznych (w tym ponad 100 haseł w Encyklopedii „Białych Plam”). Konsultant egzorcystów katolickich w Polsce i za granicą. Wykładowca na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów (Niemcy, Polska), organizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriela Amortha.


Nasze intencje modlitewne: