Minisłowniczek – Joga

 Joga jest praktyką zapoczątkowaną prawdopodobnie w Indiach. Została stworzona w jednym celu – by wyrwać człowieka z "koła samsary" (bo jak powszechnie wiadomo z "koła samsary" nie ma ucieczki). Samo słowo "joga" znaczy mniej więcej tyle co "łączyć, związać się". Dzięki YOGA możemy się połączyć z DHARMA, bezosobowym bóstwem.


YOGA dzieli się m. in. na:

  • joga Asana – ćwiczenia oddechowe,   
  • joga Lea – medytacja w połączeniu z praća z czakramami i mocą Kundali.    
  • joga Karma – ceremonie, rytuały hinduistyczne,   
  • joga Mantra – powtarzanie tych samych słów,   
  • joga Tantra -m.in.  elementy magiczne w odniesieniu do bóstw  (czarna magia),   
  • Raga joga – joga umysłu, kontrola oddechu, medytacje, łączenie "niskiej i wyskoiej jaźni".

Kundalini – tajemnicza i sakralna moc duchowa o naturze ogniowej i wężowej, która jest ideową i praktyczną podstawą indyjskiej tantry (tantryzmu) oraz hatha jogi. Ideał Kundalini łączy ze sobą jogę, tantryzm oraz wszelkie indyjskie kulty Bogini – Śakti, Dewi. Kundalini uważana jest za wewnętrzną personifikację mocy kosmicznej Bogini, żeńskiego pierwiastka Boga, Absolutu.

Czakram – kanały psychiczne, w których gromadzi się energię kosmiczną w celu wyzwolenia siły kumdali. W ostatniej części YOGA, podczas końca ćwiczeń następuje faza, w której "ćwiczący" ma za zadanie "wyluzować się". Tak naprawdę jest to stadium hipnotycze, w którym umysł chwilowo się wyłącza. W tym czasie bardzo często nauczyciel (lub inna osoba) mówi o historii Indii i innych rzeczach (stara się wpoić pewne rzeczy póki umysł jest wyłączony).
Według innego poglądu czakramy ma także kula ziemska, w postaci kilku znanych miejsc (piramidy egipskie, Mekka, Delfy, Jerozolima itd).

Akupunktura – w zasadzie opiera sie na systemie energetycznym jogi. Polaga na stymulacji kanałów energetycznych.

Karma – los , którego nie wolno zmieniać. W hinduizmie uważa się też, że jeśli ktoś urodził się żebrakiem, to musi nim pozostać do konca życia. Nie wolno ingerować w jego Karmę. Ingerowanie w czyjąś Karmę może spowodować, że dana osoba będzie musiała cierpieć w kolejnym życiu. Zmiana karmy może nastąpić dopiero w następnym wcieleniu.

Mantra – Często zdarza się, że ludzie (np. na filmach) medytując mantrują słowo Om. Bardzo dużo ludzi nie zastanawia się co to słowo znaczy. Mówią je będąc w przekonaniu, że nie oznacza niczego. Tymczasem Om to imię jednego z hinduskich Bogów. Mantrując słowo Om, wzywają tego Boga.

Reinkarnacja – Europa i w ogóle zachód uważa, że reinkarnacja jest nagrodą (czymś szczęśliwym, radosnym). Tymczasem w Indiach i Azji reinkarnacja jest postrzegana jako kara, którą muszą znosić ludzie. Ciągłe umieranie i odradzanie się pod inną postacią. Właśnie żeby wyrwać się z reinkarnacji wymyślono jogę.


Nasze intencje modlitewne: