Statut Rycerstwa Niepokalanej

Statuty Generalne MI – Organizacja i zarząd

Art. 19 Istotnym warunkiem przynależności do Rycerstwa Niepokalanej jest całkowite zawierzenie, to znaczy poświęcenie się Niepokalanej, oddanie Jej duszy i ciała, zdolności ludzkich i dóbr duchowych. Nikt nie może zostać zapisany do Rycerstwa Niepokalanej bez odpowiedniego przygotowania, według norm Dyrektorium Narodowego. Obrzęd przyjęcia odbywa się według zwyczajów miejsca i ma podkreślać dwa podstawowe aspekty: akt poświęcenia i nałożenie Cudownego Medalika. Akt ten należy odnotować w rejestrze Stowarzyszenia w Centrum lub siedzibie kanonicznie erygowanej.

Art. 20 Według wskazań o. Maksymiliana Kolbego, w Rycerstwie poświęcenie się Niepokalanej może być przeżywane:
1. pojedyńczo i spontanicznie, według Pierwotnego Statutu, zredagowanego przez samego Założyciela. Jest to MI-1;
2. w formie stowarzyszeniowej, według normy artykułu 1 niniejszych Statutów. Jest to MI-2;
3. w sposób całkowity i bezwarunkowy, w organizmach prawnie samodzielnych, oddanych wyłącznie sprawie Niepokalanej. Jest to MI-3. Chodzi tu o Niepokalanowy, Centra kierownicze, Domy Maryjne oraz Instytuty i Zgromadzenia męskie i żeńskie o inspiracji kolbiańskiej.

Art. 21 Stowarzyszenie posiada następującą strukturę:
– Centrum Międzynarodowe
– Centra Narodowe
– Centra Regionalne
– Siedziby Filialne i Centra Lokalne.

Art. 22 Centrum Międzynarodowe pełni funkcję kierowania Stowarzyszeniem i jego koordynacji w świecie. Jej zadaniem jest troszczyć się o to, by ideał i nauka o. Maksymiliana Kolbego umacniały się i rozwijały przez ich pogłębianie i nowe inicjatywy, w harmonii z drogą Kościoła, a również przy wykorzystaniu wkładu instytutów o duchowości kolbiańskiej, będących żywym świadectwem bogatego dziedzictwa Świętego.

Art. 23 W skład Centrum Międzynarodowego wchodzą:
– Prezes
– Asystent
– Rada Prezydialna.
W analogiczny sposób tworzą swój skład inne centra, każde w swoim zakresie.

Art. 24 Zarząd Stowarzyszenia ma następujące organy:
– Najwyższy Moderator
– Zgromadzenie
– Prezes Międzynarodowy
– Rada Prezydialna.
Organem kontroli administracyjnej jest Komisja Rewizyjna.

Art. 25 Najwyższym Moderatorem Rycerstwa Niepokalanej jest Generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. On zapewnia dokładną interpretację charyzmatu kolbiańskiego i odnawia historyczną więź Stowarzyszenia z Zakonem, do którego należy św. Maksymilian Kolbe. Delegatem Najwyższego Moderatora jest Asystent Międzynarodowy, którego on mianuje spośród członków swego Zakonu.

Art. 26 Do podstawowych zadań Asystenta Międzynarodowego należy:
1. zapewniać ciągłość więzi między Stowarzyszeniem a Zakonem Braci Mniejszych Konwentualnych;
2. przygotować konkretne wytyczne co do zasad doktrynalnych, którymi ma się kierować Rada Prezydialna w różnych swych działaniach;
3. wytwarzać w Radzie klimat modlitwy, który ma ożywiać całą jej działalność apostolską,
4. zatwierdzać Asystentów Narodowych wyznaczonych przez kompetentną władzę zakonną, według norm Dyrektorium Narodowego i zgodnie z artykułem 38 niniejszych Statutów.

Art. 27 Zgromadzenie Generalne członków Rycerstwa Niepokalanej, ze względu na powszechność Stowarzyszenia, tworzą w charakterze reprezentacyjnym:
– Prezes Międzynarodowy
– Asystent Międzynarodowy
– Rada Prezydialna
– Prezesi Narodowi
– Asystenci Narodowi
– Delegaci Ruchu Młodzieżowego, według Dyrektorium.
Przy wyborach Zgromadzeniu przewodniczy Najwyższy Moderator lub jego delegat, który ma władzę zatwierdzić ewentualny wybór zakonnika na urząd Prezesa Międzynarodowego.