„Harry Potter i okultyzm” – o. A. Posacki

Książka o. Aleksandra Posackiego SJ pt. „Harry Potter i okultyzm”. Autor dokonuje szczegółowej analizy obecności okultyzmu i magii w kulturze, szczególnie zaś w powieściach o Harrym Potterze. Zasadnicza część ksiązki to analiza zawartych w tym cyklu tematów okultystycznych, ezoterycznych, inicjacyjnych, a nawet satanistycznych. O. Posacki zdecydowanie przeciwstawia się utartym opiniom, że magia w Harrym Potterze to tylko gra niewinnej wyobraźni, dowodząc, że nie jest to lektura pozbawiona możliwości zgubnego oddziaływania na młodych czytelników.

O. Aleksander Posacki SI  w swojej analizie sięga do materiałów źródłowych oraz powołuje się na autorytety z tej dziedziny wiedzy. W oparciu o wiedzę Kościoła akcentuje związki literatury magicznej i fantasy z szeroko pojętym okultyzmem i satanizmem. Porusza też kwestię błędów i zakłamań w znanym już powszechnie „Kodzie Leonarda da Vinci” autorstwa Dana Browna, przytaczając w Aneksie odpowiedni dokument polskiego Episkopatu.

Książki O. Posackiego oraz o. Piotra J. Śliwińskiego, które omawiają zjawisko Harryego Pottera od strony okultyzmu, należy uznać za fundamentalne lektury dla wszystkich tych, którzy podejmują się dyskusji o bohaterze powieści J. Rowling.

Ks. Aleksander Posacki SJ – filozof, teolog, znawca historii mistyki, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu, wykładowca akademicki, publicysta, duszpasterz. Autor wielu książek (m. in. „Okultyzm, magia, demonologia”, „Niebezpieczeństwo okultyzmu”, „Dlaczego nie Metoda Silvy?”, „Spiritismus was unterscheidet ihn von Parapsychologie und Magie”, „Egzorcyzmy, opętanie, demony”), licznych artykułów naukowych i haseł encyklopedycznych. Konsultant egzorcystów katolickich w Polsce i zagranicą. Wykładowca na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów (Niemcy, Polska), organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriela Amortha.


Nasze intencje modlitewne:

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.